EBONYLAKE ''In Swathes of Brooding Light'' (17.10.2011)


Les Acteurs de l'Ombre - 2011 - İngiltere

İngiliz grup Ebonylake'i ilk defa dinliyorum. Grubun 2inci albümü Ekim sonu gibi Fransız firma Les Acteurs de l'Ombre etiketiyle piyasadaki yerini alacak. İlk albümlerini 1999 yılında çıkaran grup uzun süre ortalarda gözükmemiş. "In swathes of Brooding Light" isimli yeni albümleri oldukça "ağır" bir havaya sahip,bana gönderdikleri tanıtımda kolay anlaşılamayan black metal gibi bir tanımlama kullanmışlardı.Şimdi gerçekten anlıyorum ne demek istediklerini...

Kaotik sound grubun kısaca özeti olabilir. Çünkü ne gitarları, ne davulları, ne vokalleri, ne bassları, ne klavyeyi ne de arada çığlık atan bayanları tam olarak anlayamıyorsunuz. Sanırım grup karmaşayı kendine hayat görüşü olarak benimsemiş gibi gözüküyor. Kitapçıkta yazdıkları bir şey daha dikkatimi çekti, şarkılarında söz kullanmamışlar ya da kullandıkları sözleri kitapçığa yazmamışlar. Kitapçıktaki sözler sadece kendi fikirlerini dinleyiciye yansıtmak için kitapçıkta yer almış. 65 dakikalık uzun bir albüm de yer yer trance atmosferi de yakalayabilirsiniz.

Fakat şöyle bir şey de var beni bilenler bilir bu tip gruplardan hiç hoşlanmam ki zaten yaptıkları parçalarda black metal tınılarına rastlayamadım. Extreme Gothic Metal denilen tarz daha cuk oturabilir, grubun imajı da zaten onu gösteriyor. 2009'da grup yeniden kurulmuş ve şu an 2 kişiden oluşuyor.

Kısaca özetlemem gerekirse grubun tarzı çok alışılageldik bir tarz değil, extreme metal çerçevesinde yer yer trance/noise müzik karışıyor, atmosferik doğa efektleri var, rüzgar, yağmur, ateş gibi kimi zaman akustik gitar ve ince kadın sesleri oluyor kimi zaman blastlar ile süslenmiş hızlı davul bölümleri... Orijinal bulduğumu söylemeden edemeyeceğim, mistik, karmaşık, karanlık ve boğucu bir havaya sahipler... Prodüksiyon, kayıt kalitesi, sunum gerçekten çok başarılı... Albümde grubun 97 yılında çıkardıkları ilk demolarından 4 parçada yeniden yorumlanmış. (Bende tarz niye daha black metale benzedi diyorum - Cenk)

7.5/10

Yazar: Cenk A.
  • Currently 2.6/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Mevcut puan: 2.6/5 (Toplam 477 oy)


 
Metal East : Nove Kolo 2019 Festival Kritiği   TIRAN ''Apocalyptic Tales''   ORGANECTOMY ''Existential Disconnect''   RAVAGER ''Thrashletics''   POSSESSED ''Revelations of Oblivion''   FORGOTTEN ''Of Past And Passion''   DEUS MORTEM ''Kosmocide''   ROCK HARD FESTIVAL 2019  KRİTİĞİ   HELEVORN ''Aamamata''   WINDSWEPT ''The Onlooker''   ATTIC ''Sanctimonious''   THE SCARS IN PNEUMA ''The Path of Seven Sorrows''   DEITY ''Evil Seed of Life''   WHISKEY RITUAL ''Black Metal Ultras''   DESERTED FEAR ''Drowned By Humanity''   AGONY REIGNS ''Death From Within''   FLAMEN ''Furor Lunae''   CANDLESMASS ''The Doord of Doom''   DARK EDEN ''The Chaos Masquerade''   KAMOS '' Living Without Light''   EXILE ''Unveiling Insanity''  


 

FacebookTwitterRssSitemize Link VerinİletişimBaşa Dön
Contents - Czell Labs&Solutions