BURZUM ''Umskiptar'' (18.08.2012)


Byelobog Productions - 2012 - Norveç

Varg uzun süren mahkumiyet sonrası; arka arkaya 3 albüm sundu bize(remastered olanı saymazsak). Belus, tam da black metali icra ettiğini sanan bir takım züppelere tokat niteliğindeydi. Ardından Fallen geldi. Deneysellik kelimesi ve Burzum’un bu müzik türünde ne denli saf bir konumda olduğunu gösterdi ve akabinde Umskiptar.

Albüm tüm derinliğiyle bizi karşılıyor. Belli ki bu albüm paganizm ve scaldic felsefeyi kallavi bir şekilde bize tattıracak. Henüz ilk iki parçayı sindirebilmekle meşgulken Alfadanz (yani Elven Dansı) süreci hızlandırıp albümün büyüsünü artırıyor. Sanırım bu albümün en iyi şarkısı(kişisel fikrim). Parçalarının bütünün hikayeleri Varg’ın son kitabı olan ‘Sorcery And Religion In Ancient Scandinavia’ mevcut.

Albüm genel anlamda düşük ritimle ilerliyor; özellikle masalsı bir anlatım tekniği fark edilmekte. Varg’ın bu hususta belirli bir kalıpta takılıp veyahut müzik çeşitlemesinde farklılığa gidip kitle genişletme çabasında olduğunu zannetmek yanıltıcı olur. Burzum’u anlamak pekala Burzum’u yıllardır dinlemekten geçiyor diyebiliriz. Umskiptar anlamı gibi bir başkalaşım örneği.Bunu şöyle kanıtlayabiliriz; tüm şarkılar dünyanın oluşumu ve ‘kıyamete’ giden sürecini tasvir etmekte; ki bunu tüm tınılarda keşfetmek mümkün. Albümün genel seyrinde bir sapma olmazken V.Vikernes tablosunu itinayla donatıyor; zaman zaman bas gitarının riffleri zaman zaman gitarının çığlıkları. Bu şekilde Gullaldr (Golden Age)’a doğru uzanıyoruz. Bu parça çok saf bir özellik taşıyor. İki net duygu tırmanıyor içimizde; yaşam ve hiçlik.O andan itibaren bu Metaformoz bizi karanlık falezlerden aşağı bırakıyor.
Toparlamak gerekirse Umskiptar, Varg’ın yani Burzumun şimdiye kadar ki müzikal duruşunda yeni bir halkayı ne denli başarıyla temsil ettiğini gösteriyor. Albüme Black Metal’den ziyade Scaldic veyahut Pagan Metal türünde ele almak daha doğru olacaktır(hikayeleri ve melodramlarıyla). Varg son 3 albümüyle ne kilise tazminatlarını karşılama düşüncesinde ne de popüler olma telaşındadır. Varg başlı başına bir müzisyen’den öte duruşundan ötürü bizim için önemli diğerleri (büyük çoğunluk) için anlamsız kalmaya devam edeceğe benziyor.
Umskiptar dinlemeye ve anlamaya değer bir albüm; tartışmasız tavsiyemdir.

10/10

Yazar: O.Bektaş
  • Currently 2.6/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Mevcut puan: 2.6/5 (Toplam 475 oy)


 
IMHA TARIKAT ''Kara Ihlas''   SODOMIZER ''Grim Tales Of The Reaper''   ABATUAR/MORBID FUNERAL split   BARBATOS&HELLRIPPER split   DESTROYER 666 ''Call of the Wild''   DEMONIK ''Rise From Chaos''   CROC NOIR  ''Mort''   DARK PHANTOM 'Nation of Dogs''   BLOODBATH ''The Arrow of Satan Is Drawn''   BRUTALITY ''Antecedent Offerings''   VENOM ''Storm the Gates''   GOAT RIPPER ''Vicious Structures of the Crucified''   OPIATE ''Havok Anthems''   EXILE ''Unveiling Insanity''   CHAOSHORDE ''Hordes Rising''   SOULFLY ''Ritual''   UNDOER ''Survival Is A Myth''   PHRENELITH ''Ornamented Dead Eyes''   MASTER ''Vindictive Miscreant''   INTESTINE AUTOPSY ''Parasitic Fertilization of Criminal Slamology   REVOCATION ''The Outer Ones''  


 

FacebookTwitterRssSitemize Link VerinİletişimBaşa Dön
Contents - Czell Labs&Solutions