Metal East : Nove Kolo 2019 Festival Kritiği (11.8.2019)


2019 - Ukrayna

Aslında sözlerime nasıl başlayacağımı bilemiyorum. Kimseyi kırmadan ya da üzmeden bitirmeyi umuyorum çünkü çok iyi anılar ile ayrılmadığım bir gezi oldu. Bakın gezi diyorum festival ile bağlantısı olmayan bir kaç tatsız anı...

Sözlerime şöyle başlamalıyım,aslında kanal için çektiğim videolarda uzun uzun anlatmıştım ama bir türlü onları yayınlayamadım. Yazıya dökmeye karar verdim. İstanbul'dan saat 5.50 deki uçuş için gece 2 falan gibi yola çıktım. Çünkü yeni hava alanı anasının ...daydı. Fakat ne hikmetse milletin eleştirilerinin aksine 25 dk gibi bir zamanda Ataşehir'den yeni h.alanına vardım. Geriye kaldı boardingi beklemek vs. işte işin tatsız kısmı burada başlıyor. Ukrayna hava yollarından bilet aldık ,budget hava yolu olduğu için diğer firmalara göre sözde %30 daha uygun,niye mi sözde diyorum! Çünkü adamına göre muamele yapıyorlar da ondan! Normal boyuttaki bagajımı büyük ve ağır diye kabine almadılar ve bana 55 euro ekstra masraf yaptılar ve maalesef ben bu masrafı dönüştede ödedim..110 euro havaya atmış oldum. Bavulun 6 kg gelmesine rağmen bunu yaptılar! Fakat aynı uçakta kabin boydan kat kat büyük bavulları olan insanlar vardı sanırım bunlar kendi vatandaşlarıydı,neyse,böyle negatif başlamıştı yolculuğumuz.

Kiev aktarmalı Kharkiv'e gidiyorduk. Yeni havalanından kalktık Kiev'e geldik,çok yavaş hizmet,kontuarda bilet kontrolü vs yaparken sanırım 35 dk sıra bekledik fakat bize sıra geldiğinde bir önceki müşteriye kızan sevgili hostesimiz bize artık çalışmayacağını ve istifa ettiğini ima eden şeyler söyleyerek kontuarı terk etti. Bende oradaki başka bir görevliye sadece bir soru sormak için 35 dakikadır bavullarla ayakta beklediğimizi söyledim,ve sadece totalde 15-20 saniye sürecek bir işlem için 35 dk bekledik ki neredeyse aktarma uçağını kaçırıyorduk! Yine biniş noktasından uçağa otobüs ile ulaştırıldık ,tabiki planlanan uçuş saati geçmişti,1 saat civarıda öyle geçti ki bunu dönüşte yaklaşık 1 buçuk saat bekleyerek tekrar ettireceklerdi. (sanırım sevmiyorlar bizi)

Evet girizgah oldukça negatif başladı gibi fakat herşey şehire yerleştikten ve festival başladıktan sonra güzelleşmeye başladı. Kharkiv kalabalık bir şehir, ama tabiki İstanbul-Ankara-İzmir ile mukayese edilemez,onların yanında daha ufak kalıyor. Ulaşım olarak Uber kullandık zira her yere 5-10-15 lira arasına gidip gelebiliyorduk. Otobüsler ve minibüsler oldukça eksi ve 90lardan kalma gözüküyordu ,açıkcası bir kaç lira için buna deymeyeceğini düşünerek hep Uber'i tercih ettik. Kharkiv şehirinde aslında çok aşırı gezebilecek bir yer yok,sade bir yer, biz genel olarak şehirin meydan denilen noktasına yakın bir güzergahta kaldık. 7/24 marketler açıktı ve işler bu şekilde oldukça iyi gidiyordu.

Beklenmeyen başka bir şey vardı ,havanın sıcak olması! Rusya-Ukrayna vs gibi bölgeleri hep serin ve soğuk biliriz dimi! Bunlar şehir efsanesi ,35 dereceydi biz oradayken ve gerçekten işleri zorlaştırıyordu. Bilmiyorum yazımın tamamını okurmusunuz, yada daha önceki yazılarımı okudunuz mu!

Festival'e geçmek istiyorum,sıcağın ve girişte yaşadığımız negatiflikleri geriye bırakıp yola koyulduk. Uber ile yaşlı bir amca bizi bıraktı,0 İngilizce ve bizde 0 Ukrayna dili bilgisi ile yola koydulduk. Kaybolma aşamasındaydık ki ,yolda siyahlı insanlar ellerinde biralar ile bir yere doğru gidiyor, bu doğru yolda olduğumuza dair bir işaretti! Gündüz 2 gibi geldik ,gerekli işlemleri yaptıktan sonra sahne önüne koştuk. Çünkü Ukrayna'lı Morok sahnedeydi. Neyse ki yetiştik ve grubun performansının büyük bir bölümünü izledik. Oda neydi dışarısı 35 derece fakat içerisi 50 derece falandı ,havalandırma sadece kendine havalanıyordu:) ,duş almışçasına ıslanmıştım. Dışarı çıktım ama dışarısı daha da sıcaktı! (Nedeni ise Mechanika isimli mekanın eski bir fabrika olması ve üzerinin demir ile kaplı olması, bu sıcağı kat ve kat arttırıyordu) Bir süre sonra sıcağada alışmaya başladık. İkinci grup Bergrizen sahnedeydi, açıkcası çok sevdiğim bir tarz değil atmosferik bm o yüzden bir kaç parçasını dinleyip oturarak izledim. Daha sonra bence en hararetli ve etkili Ukraynalı gruplardan biri olan Necrom sahneye çıktı,old school death metal tarzında son eplerindeki parçalardan bizlere sundular ve bence oldukça iyilerdi...Grubun üzerine düşerlerse festivallerde bol bol izleriz.

Necrom'dan sonra saat 18 civarı Harakiri For the Sky sahneye çıktı, tarz olarak yine depresif atmosferik black metale kayan tarzları var. Albüm kayıtlarında çok iyi parçalar vardı ama canlı gerçekten bu kadar ağır tempo grupları sevmiyorum, performanslarının büyük bir bölümünü dinleyip sahneden inmeden arka tarafta hava almayı seçtim. Zemial sıradaki gruptu ve vokal Absu'dan tanıdığımız Proscriptor'du ,açıkcası beklemediğim bir performans ortaya koydular. Oldukça iyilerdi, occult heavy/black tadında şarkıları vardı ,Proscriptor sahne performansıyla tüm seyirciyi etkilemeyi başardı. Ve artık gece çökmeye başlamıştı, içerisi iyice kalabalıklaştı ve cehennem sıcağı yerini biraz daha ılık havaya bırakmıştı ki sahneye koyu kırmızı ışıklar altında ARCHGOAT çıktı. Grup İstanbul'da çaldığında ben rahatsızlığımdan ötürü konsere gidememiştim ve hep izlemek istediğim gruplar arasındaydı. Archgoat için açıkcası yer tutamadığımdan ötürü biraz kötü bir açıdan izledim ,fakat bu bile oldukça tatmin ediciydi.. Sanki bir daha nerede izleyecektim, TR'ye tekrar gelirler mi ? Çok zor! Ve gecenin kapanışını efsane Pestilence yaptı fakat ben grubu daha yeni izlediğim ve ilk günün vermiş olduğu aşırı terleme ve yorgunluğun etkisiyle arka taraftaki banklarda oturup dinlemeye koyuldum. Ama yinede harika bir performans ortaya koydular.

2. gün ise ilk gün sahne alan Morok elemanının diğer bir projesi olan Severoth ile başladı,çok bana hitap etmediği için kısaca dinledim atmosferik black metal çalıyorlar. Daha sonra yine başka bir atmosferik hatta post black denebilecek grup olan White Ward sahne aldı, çok fazla saksafon ile güçlendirilmiş bir soundda orjinal denebilecek bestelere sahip bir proje, fakat beni çok cezbetmedi, gelmeden önce dersime çalışmıştım, açıkcası bu tarzı çok fazla dinleyemiyorum. Daha sonra Yunan Agatus sahneye çıktı, bir gün önce Zemial'den göz aşinalığı olan elemanlarıyla yine occult temalı dark metal icra ettiler. Günün en önemli performanslarından biri ise Ukrayna'nın hatta Kharkiv'in önemli projelerinden biri Hate Forest oldu, grup sadece bu festivale özel toplanmıştı.Raw ve Atmoseferik/Pagan temaları kullanan black metal çalan Hate Forest seyirciyi gerçekten çekmeyi başardı çünkü dikkat ettiğim ortalama her 10 kişiden 6sında Hate Forest tişörtü vardı. Bu veri ise oldukça takip edilen bir proje olduğunu gösteriyor.Hateforest i de izledikten sonra biraz ara verildi,ve sahneye Finlandiya'dan Demilich çıktı, bence festivalin en samimi ve en sağlam performanslarından birini sergilediler. Önümüzdeki aylarda İstanbul'da çalacak olan death metal grubunu tekrar izlemek için bir fırsat doğmuş oldu,sanırım bu festivaldeki gibi çalarlarsa Kadıköy baya sallanır!

Demilich sahneyi terk ettikten sonra artık hava iyice kararmıştı! Enthroned sahnedeki yerini yine kop koyu kırmızı ışıklar ile almıştı. En etkileyici performanslardan birini sunan Belçika'lı grup, black metal severleri gerçekten büyülemeyi başardı,bunlardan biride sahnenin hemen önündeki bizzat bendim! Ardından geceyi İsveçli grup Necrophobic bitirdi, gerçekten çok profesyonel ve sahne hakimiyeti yüksek bir grup, çok beğendim.. Teknik,melodik ve hızlı yapıda şarkıları var. Grup sahneyi terk etmeye yakın dışarı hava almak için çıkmıştım ,ve büyük bir şok ile karşılaştım hava tam anlamıyla 20 derece soğuyup 15 dereceye düşmüş ve yağmur yağmaya başlamıştı, biz (özellikle ben) gün boyu terlemiş ve üzerimde kurumuş-tekrar ıslanmış tişört ile birde serin hava ve yağmur yemiştim. EEE tabii ertesi gün akşam üzerine kadar pert yatmama neden oldu bu durum, ilk gruplar kaçtı!

3. gün ise kısmen serinlemiş bir halde başladı, ben bir gece öncenin hafif soğuk algınlığı ve uykusuzluğunun vermiş olduğu pert durum ile evde dinlendim,arkadaşım tek başına gitmek zorunda kaldı. Gece 3 gibi eve gelmiştik ,zaten 3.30 gibi hava aydınlanıyor, tam uykuya dalmak üzereyken feci fırtına ve yağmur başladı,tabiki uyku bu durumda yalan oldu :) Her neyse son güne başlayacak olursak ben salona vardığımda Saor çalıyordu, yetiştim! İskoçya'dan gelmiş olan yine atmosferik ve ağır black metal çalan grup seyirci ile oldukça büyük bir bütünleşme yaşıyordu. Bu kadar sevildiğini bilmiyordum, şarkıları çok çok uzun ve oldukça ağır olduğu için sonuna kadar kalmadım zaten hafif hasta gibiydim biraz oturup dinlenmeyi seçtim. Raventale ve Ygg'i maalesef kaçırdım fakat videolardan izledim Raventale daha önceden bildiğim bir gruptu,bir başka sefere tamamen izleyeceğim!

Saor grubunu izledikten sonra biraz dinlenmeye çekilmiştim, bu arada festival ekibine yabancı katılımcı olarak kısa bir röportaj verdim. (Henüz yayınlanmadı) Daha sonra Sargeist için ön taraftaki yerimi aldım ,bu sefer grup başlamadan yerimi almıştım,festivalin son günüde olsa tecrübe tecrübedir :) ,Sargeist bugüne kadar izlediğim en iyi black metal performanslarından birini ortaya koydu. Ain ile girdiler,ve 1 saate yakın sahnede kaldılar,gerçekten büyülendim,etkilendim ve bu grubun İstanbul'da çaldığını düşündüm, cidden cinnet bir ortam olurdu!Sargeist'in ardından oldukça uzun bir süre ara verildi,bende bu arada arkadaşlarımla dışarda market birası (çok ucuz) içip, vlog için videolar çektim(hala yayınlayamadım). Nokturnal Mortum için sahne hazırlanıyordu yaklaşık bir buçuk saat sürdü. Sonra dekordu,ışıktı,arka plandı ,kostümdü baya hazırlanılmış bir şov ortaya sürüldü fakat kişisel olarak bu tarz grupları sevmediğim için yine büyük bir kısmını oturarak geçirdim fakat şunu söylemeliyim Kharkiv grubu olduğu için tanıdıkları çok ,salon fulldü 1000 kişi falan çok rahat vardı. Tahminimce biraz sağ görüşlü bir grup çünkü barkovizyonda verilen şarkı sözlerinde Ukrayna hakkında sözler geçiyordu. Ardından bir başka sansasyon yaratmış grup sahnedeydi Horna, Abd turnesi oldukça olaylı geçen grubun burada hiç bir sorun yaşamadan sahne aldığını belirtmeliyim.Zaten genel kitle olarak sağ görüşlü ve milliyetçi bir kitleye hitap ettiler.( Kişisel görüşüm) Horna'yı sevmedim, niye derseniz diğer gruplara göre biraz daha burunları havadalardı.(Bana öyle gelmiş olabilir) Sahne tavırları ve anonsları falan hoşuma gitmedi. Evet festival sonuna gelmiştik Entombed A.D gece 12.30 civarı sahneye çıktı, oldukça doyurucu bir performans ortaya koydu, gece 2 ye doğru bitirdiler,çoğu insan sonlarına kadar kalmadı,ee ertesi gün pazartesiydi.

Buraya kadar okuyanlara çok teşekkür ederim. Festival oldukça iyiydi yani benim adıma 10 üzerinden 8 alır. Eksi puanlar neler, havalandırma&tuvalet çok kötüydü. Ses sistemi zaman zaman kötüleşiyordu. Ama olumlu puanlar daha fazla, çok kaliteli organizasyon vardı tıkır tıkır işledi. Food court biraz yetersiz olsada, bir kaç çeşit yemek (hamburger,sosisli,patates kızartması,mısır vs gibi) ,alkol standları (fıçı biralar lokal brewerydendi,bana çok lezzetli gelmedi ve normal market fiyatının neredeyse 6-7 katı fahiş fiyatları vardı ama buna rağmen 10 lira civarına denk geliyordu.), hatta nargile standı bile vardı. Festival için çeşitlilik diyebileceğim go-cart ,resim sergileri,tarih sohbetleri(yerel dil olduğu için hiç bir şey anlayamadık), etnik danslar ve ritueller, çok büyük bir merch standı(fiyatlar oldukça maküldü) ve oldukça güler yüzlü ,orada olmayı seven festival ekip üyeleri vardı. Bu tarz butik bir festival Türkiye'de de yapılmalı, sadece para kazandıracak gruplar değilde, undergroundun geniş kitlelere ulaşmış grupları davet edilip civar ülkelerden turist getirilebilir... Özetle ben festivalden oldukça keyif aldım, çok başarılıydı. Seneye daha da büyüyerek devam edecekler,imkan olursa gitmeyi düşünüyorum!

Ulaşım için Ukrayna havayollarını tercih etmeyin ,100-150 lira fazla verin Pegasus ya da THY'Yi tercih edin. Lokal ulaşımları trenle ya da otobüsle yapabilirsiniz,şehir içi ulaşımlar için Uber kullanabilirsiniz fakat daha da ucuz olsun isterseniz otobüs/metro kullanabilirsiniz. Kharkiv şehiri genel olarak ekonomik bir şehir, marketten ihtiyaçlarınızı alabilirsiniz oldukça kar edersinz,restoranlarıda tercih edebilirsiniz fakat TR'ye yakın fiyatlar karşınıza çıkabilir.(Birazcık daha ucuzlar) Dönüş yolunda da bir kaç negatiflik yaşadıktan sonra evime vardım. Festival için bir çok video çektim fakat maalesef editörümüz olmadığı için videoları yayınlayamadım


Festival Kalitesi 8/10
Katılan Yabancı Gruplar 8/10
Katılan Ukraynalı Gruplar 7/10
İmkanlar (Yemek,İçecek,Konfor) 5/10
Ulaşım 5/10
Festival içi olanaklar 8/10


Genel Not 8/10

Eksi Puanlar : Havalandırmanın kuvvetlendirilmesi gerek ve food court fiyatlarının biraz daha ekonomik olması gerek + tuvaletlerde biraz daha temiz olabilir!

Not: Detaylı Video ve Vlog yorumları yakında Extreminal TV'de


Yazar: Cenk
  • Currently 5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Mevcut puan: 5/5 (Toplam 2 oy)


 
Metal East : Nove Kolo 2019 Festival Kritiği   TIRAN ''Apocalyptic Tales''   ORGANECTOMY ''Existential Disconnect''   RAVAGER ''Thrashletics''   POSSESSED ''Revelations of Oblivion''   FORGOTTEN ''Of Past And Passion''   DEUS MORTEM ''Kosmocide''   ROCK HARD FESTIVAL 2019  KRİTİĞİ   HELEVORN ''Aamamata''   WINDSWEPT ''The Onlooker''   ATTIC ''Sanctimonious''   THE SCARS IN PNEUMA ''The Path of Seven Sorrows''   DEITY ''Evil Seed of Life''   WHISKEY RITUAL ''Black Metal Ultras''   DESERTED FEAR ''Drowned By Humanity''   AGONY REIGNS ''Death From Within''   FLAMEN ''Furor Lunae''   CANDLESMASS ''The Doord of Doom''   DARK EDEN ''The Chaos Masquerade''   KAMOS '' Living Without Light''   EXILE ''Unveiling Insanity''  


 

FacebookTwitterRssSitemize Link VerinİletişimBaşa Dön
Contents - Czell Labs&Solutions