THE EMPIRE SHALL FALL ''Awaken'' (18.03.2010)


Angle Side Side Records - 2009 - ABD

Amerikalı grup The Empire Shall Fall ''Awaken'' adlı ilk albümü ile 'metalcore böyle icra edilir' demiş resmen. Cynic'in 'Focus'u veya Death'in 'The Sound of Perseverance' albümleri varsa, The Empire Shall Fall'un da ''Awaken'' albümü var diyebilirim. O derece iyi yani. Aslında metalcore için bir milad dahi sayılabilir. Jesse Leach, Killswitch Engage sonrası yememiş içmemiş öfke biriktirmiş, vokalini yeniden inşa etmiş, extem metal vokalistliğini böğürmekten bir adım öteye taşımış ve 'şarkı söylemiş' bu albümde. Şimdiye kadar kritiğini yazmakta en zorlandığım albüm bu oldu desem yeridir. Zorlanmamın nedeni şu sorudur; eğer 'x' adlı grup metalcore olarak etiketleniyorsa, The Empire Shall Fall müziği ne olarak etiketlenebilir? Cevap hem basit hem de değil. Bana göre progressive metalcore. Ama iş olsun diye, enstrüman çalmadaki yeteneklerini göstermek için yapılan progressive bir müzik değil bu. 'Art rock' denen müziğin metaldeki tezahürü belki? Yani 'art metal'( Bu terimi ben uydurdum!)

The Empire Shall Fall, metalcore hala ciddiye alınmayan ve 'ergen metal'i olarak algılanan bir tür olduğundan, pek gürültü koparmayacak bir albüm meydana getirdi kısacası. Ülkemizin, Metallica bu albümde köklere dönecek, dönmeyecek diye yıllardır papatya falı bakan metal dinleyicisinin bu albümü duymadığına eminim. Duysalar da, yazdığım nedenlerden dolayı ilgilenmeyecekler muhtemelen. Onların kaybı. Metalcore sınırlarında kullanılmış thrash gitarları, az çok Opeth'e yaklaşan iniş-çıkışlar ve hatta ve hatta jazz fusion etkileri bu albümü farklı ama çok farklı kılıyor. Elbette ön planda her daim vokal oluyor. Jesse Leach vokali de mükemmel ötesi. 31 yaşındaki Jesse Leach bütün birikimini bu albümde kullanmış gibi. Grubun bu albümü aşması gerek...Altında ezilmemek için!

10/10

Yazar: Karga
  • Currently 2.4/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Mevcut puan: 2.4/5 (Toplam 441 oy)


 
IMHA TARIKAT ''Kara Ihlas''   SODOMIZER ''Grim Tales Of The Reaper''   ABATUAR/MORBID FUNERAL split   BARBATOS&HELLRIPPER split   DESTROYER 666 ''Call of the Wild''   DEMONIK ''Rise From Chaos''   CROC NOIR  ''Mort''   DARK PHANTOM 'Nation of Dogs''   BLOODBATH ''The Arrow of Satan Is Drawn''   BRUTALITY ''Antecedent Offerings''   VENOM ''Storm the Gates''   GOAT RIPPER ''Vicious Structures of the Crucified''   OPIATE ''Havok Anthems''   EXILE ''Unveiling Insanity''   CHAOSHORDE ''Hordes Rising''   SOULFLY ''Ritual''   UNDOER ''Survival Is A Myth''   PHRENELITH ''Ornamented Dead Eyes''   MASTER ''Vindictive Miscreant''   INTESTINE AUTOPSY ''Parasitic Fertilization of Criminal Slamology   REVOCATION ''The Outer Ones''  


 

FacebookTwitterRssSitemize Link VerinİletişimBaşa Dön
Contents - Czell Labs&Solutions