THE EMPIRE SHALL FALL ''Awaken'' (18.03.2010)


Angle Side Side Records - 2009 - ABD

Amerikalı grup The Empire Shall Fall ''Awaken'' adlı ilk albümü ile 'metalcore böyle icra edilir' demiş resmen. Cynic'in 'Focus'u veya Death'in 'The Sound of Perseverance' albümleri varsa, The Empire Shall Fall'un da ''Awaken'' albümü var diyebilirim. O derece iyi yani. Aslında metalcore için bir milad dahi sayılabilir. Jesse Leach, Killswitch Engage sonrası yememiş içmemiş öfke biriktirmiş, vokalini yeniden inşa etmiş, extem metal vokalistliğini böğürmekten bir adım öteye taşımış ve 'şarkı söylemiş' bu albümde. Şimdiye kadar kritiğini yazmakta en zorlandığım albüm bu oldu desem yeridir. Zorlanmamın nedeni şu sorudur; eğer 'x' adlı grup metalcore olarak etiketleniyorsa, The Empire Shall Fall müziği ne olarak etiketlenebilir? Cevap hem basit hem de değil. Bana göre progressive metalcore. Ama iş olsun diye, enstrüman çalmadaki yeteneklerini göstermek için yapılan progressive bir müzik değil bu. 'Art rock' denen müziğin metaldeki tezahürü belki? Yani 'art metal'( Bu terimi ben uydurdum!)

The Empire Shall Fall, metalcore hala ciddiye alınmayan ve 'ergen metal'i olarak algılanan bir tür olduğundan, pek gürültü koparmayacak bir albüm meydana getirdi kısacası. Ülkemizin, Metallica bu albümde köklere dönecek, dönmeyecek diye yıllardır papatya falı bakan metal dinleyicisinin bu albümü duymadığına eminim. Duysalar da, yazdığım nedenlerden dolayı ilgilenmeyecekler muhtemelen. Onların kaybı. Metalcore sınırlarında kullanılmış thrash gitarları, az çok Opeth'e yaklaşan iniş-çıkışlar ve hatta ve hatta jazz fusion etkileri bu albümü farklı ama çok farklı kılıyor. Elbette ön planda her daim vokal oluyor. Jesse Leach vokali de mükemmel ötesi. 31 yaşındaki Jesse Leach bütün birikimini bu albümde kullanmış gibi. Grubun bu albümü aşması gerek...Altında ezilmemek için!

10/10

Yazar: Karga
  • Currently 2.4/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Mevcut puan: 2.4/5 (Toplam 464 oy)


 
THE SCARS IN PNEUMA ''The Path of Seven Sorrows''   DEITY ''Evil Seed of Life''   WHISKEY RITUAL ''Black Metal Ultras''   DESERTED FEAR ''Drowned By Humanity''   AGONY REIGNS ''Death From Within''   FLAMEN ''Furor Lunae''   CANDLESMASS ''The Doord of Doom''   DARK EDEN ''The Chaos Masquerade''   KAMOS '' Living Without Light''   EXILE ''Unveiling Insanity''   ANCIENT FLAME ''Tyrant Blood''   SINMARA ''Hvísl stjarnanna''   DEATHHAMMER ''Chained to Hell''   BLACK OMEN ''Darkness Is My Essence''   KNELL''Jactura''   DOWNCROSS ''Mysteries of Left Path''   MALIST ''In the Catacombs of Time''   HOLY ARROW ''Fight Back To The Fatherland''   ROTTING CHRIST ''The Heretics''   WISHDOOMDARK ''Blood of the Black God''   MEHOMETH ''Discretion''  


 

FacebookTwitterRssSitemize Link VerinİletişimBaşa Dön
Contents - Czell Labs&Solutions