GRAVDAL ''Torturmantra'' (26.06.2010)


Unexploded Records - 2010 - Norveç

Norveç'li grup Gravdal'ın "Sadist" albümünün ardından İsveç'li firma Unexploded 'tan çıkardığı ikinci albüm olan "Torturamantra" kaliteli yapısıyla dikkat çekiyor.Albümün genel yapısı giriş parçası itibariyle norveç black metal'i denebilirdi fakat ilerleyen parçalarda biraz depresif,karanlık bir hal alıyor.4. parçada Shining'in vokalisti Kvartforth konuk vokalist olarak yer almış. (Zaten her grupta konuk vokalist oluyor.) Albümün giriş parçasından sonra zaten derin derin Shining-Livets Andphallplats ve Angst albümleri kokusu almıyor değilim.Grubun tanıtımında aslında Bergen'in efsane black metal soundunda denilmiş.Fakat ben o efsane günleri bu albümde bulamadığımı dile getirsem yanlış mı yaparım acaba ?

İstanbul'un üzerine son 1 haftadır çöken kara bulutlar,yağmur ve kasvetli hava bu tip depresif, karanlık albümleri dinlememe daha da yardımcı oluyor. Grubun artı yanı vokallerde ağlak tarzı kullanmıyor olması. Agresif yapı vokallerde korunmuş fakat bestelerde onu bulamadım. Çok bunalım ve bir o kadar da depressif black metal'e kayabilen bölümlere rastlıyorum. Bu asla ve asla kötü bir albüm değil, aksine kalitesiyle ve beste yapılarıyla çok başarılı bir albüm,zira çok usta ellerden geçmiş. Kayıtlarını Enslaved 'ten tanıdığımız Herband Larsen yapmış. Bergen çıkışlı bir albüm,yer yer black'n roll temaları da riflere hakim gözüküyor.

Mishandlet isimli parçada Kvarforth'un vokallerine rastlıyoruz,zira benimde dikkatimi çekti, vokal olarak güzel buluyorum kendisini ama bu tip parçalar bence albümlerinin genel yapısına aykırı gibi gözüküyor, tabiki karar yinede grubun olmuş bu parçayı albümlerine koymuşlar.Aslına bakarsanız dürüstçe bir yorum yapmam gerekirse,Norveç stilinden ziyade İsveç'in black metal ine daha uygun bulduğumu belirtebilirim.Çünkü son albümlerinde Armagedda'da bu tip besteler yapmıştı.Kaotik,kasvetli ve kırbaçlayıcı...

Albümün tanıtımı bana sadece bir sayfa yazı ve CD olarak geldiği için kapak detayından vs. bahsedemeyeceğim,"Hyrdestund I Helvete" isimli parça çok başarılı,albümün genel yapısı da bir o kadar doyurucu olmuş.

7.4/10

Yazar: Cenk A.
  • Currently 2.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Mevcut puan: 2.5/5 (Toplam 404 oy)


 
ANCIENT FLAME ''Tyrant Blood''   SINMARA ''Hvísl stjarnanna''   DEATHHAMMER ''Chained to Hell''   BLACK OMEN ''Darkness Is My Essence''   KNELL''Jactura''   DOWNCROSS ''Mysteries of Left Path''   MALIST ''In the Catacombs of Time''   HOLY ARROW ''Fight Back To The Fatherland''   ROTTING CHRIST ''The Heretics''   WISHDOOMDARK ''Blood of the Black God''   MEHOMETH ''Discretion''   FUNERARIUM''Black Coronation''   SWAMP TEMPLE ''The Blood Of Their Gods''   IMHA TARIKAT ''Kara Ihlas''   SODOMIZER ''Grim Tales Of The Reaper''   ABATUAR/MORBID FUNERAL split   BARBATOS&HELLRIPPER split   DESTROYER 666 ''Call of the Wild''   DEMONIK ''Rise From Chaos''   CROC NOIR  ''Mort''   DARK PHANTOM 'Nation of Dogs''  


 

FacebookTwitterRssSitemize Link VerinİletişimBaşa Dön
Contents - Czell Labs&Solutions