SKOGEN ''Vittra'' (06.08.2010)


Frostscald Records - 2009 - İsveç

İsveçli black metal grubu Skogen'in ''Vittra'' isimli bu ilk albümü fazlasıyla atmosferik ögeler içeriyor. Tam bir soğuk kuzey rüzgarları esiyor parçalarda. Oraların havasından mıdır suyundan mıdır bilinmez ama parçaları dinlerken o buzulların üzerinde gezindim diyebilirim. Parçalar yazılırken fazlasıyla doğadan etkilenilmiş. Zaten gerek liriklerde gerekse grubun çektirdiği resimlerde hep bir doğa teması mevcut. Albüm kapağı da aynı şekilde kurumuş ağaçlardan oluşuyor, tam bir atmosferik black metale özgü bir durum ama artık bu türü icra eden tüm gruplar bundan faydalanıyor.

Parçalarda akustik gitarlar iyi kullanılmış, bazı bölümler ise folk black metale kaymış. Klavyenin ve clean gitarların birlikte kullanıldığı yerler , parçaya daha kasvetli bir hava katmış. Ancak bazı yerlerde o dingin havadan çıkıp müziğin birden sertleşmesi pek hoşuma gitmedi, oralara düzgün bir geçiş riffi yazılabilirdi. Sound ve vokaller ise atmosferik black metale uygun olmuş. Zaten parçaların geneli enstrümantal , bazı yerlerde ise clean vokaller kullanılarak atmosferik hava daha da derinleştirilmiş. Bazı parçaların bitişinde de efekt kullanılarak yine doğadan yararlanılmış, rüzgar, yağmur, yanan odun sesleri vs. Favori parçam ise ‘’Skuggoma Kallar’’ Grubun albümü ve tüm tüm şarkı sözleri kendi dilinde yazılmış ama ne yazdıklarını anlamamak pek de zor değil , bunu parçaları dinlerken hissedebiliyorsunuz.

Eğer soğuk, kasvetli, sizi terk edilmiş yerlerde gezdirecek bir şeyler arıyorsanız , size kuzeyin esintilerini yaşatacak bu albümü önerebilirim , pişman olmayacaksınız.

7,5/10

Yazar: Aguarest
  • Currently 2.4/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Mevcut puan: 2.4/5 (Toplam 466 oy)


 
Metal East : Nove Kolo 2019 Festival Kritiği   TIRAN ''Apocalyptic Tales''   ORGANECTOMY ''Existential Disconnect''   RAVAGER ''Thrashletics''   POSSESSED ''Revelations of Oblivion''   FORGOTTEN ''Of Past And Passion''   DEUS MORTEM ''Kosmocide''   ROCK HARD FESTIVAL 2019  KRİTİĞİ   HELEVORN ''Aamamata''   WINDSWEPT ''The Onlooker''   ATTIC ''Sanctimonious''   THE SCARS IN PNEUMA ''The Path of Seven Sorrows''   DEITY ''Evil Seed of Life''   WHISKEY RITUAL ''Black Metal Ultras''   DESERTED FEAR ''Drowned By Humanity''   AGONY REIGNS ''Death From Within''   FLAMEN ''Furor Lunae''   CANDLESMASS ''The Doord of Doom''   DARK EDEN ''The Chaos Masquerade''   KAMOS '' Living Without Light''   EXILE ''Unveiling Insanity''  


 

FacebookTwitterRssSitemize Link VerinİletişimBaşa Dön
Contents - Czell Labs&Solutions