KRATEIN ''Trauma'' (07.11.2010)


Folter Records - 2010 - Almanya

Kratein promosu elime yeni ulaştı sayılır. Promonun üzerinde grubun adının yazmaması yüzünden grubun adını ilk başlarda Trauma sandığımı itiraf etmeliyim. Grubun tarzını melankolik yapılı atmospheric black metal olarak yorumlamalıyım. Kendi sitelerindeki tanıtımlarında ambient/black metal diye yazılmış. Çok fazla ambient etkisi göremedim dinlediğim parçalarda fakat atmospheric black metal tarzına daha yakın ve çok tribal rifler bulunuyor. Clean tonlardaki gitarlarda değişik pedal kullanımları var. Vokalistin performansını üst düzeyde bulduğumu söylemeliyim.

Zaman zaman parçalar içerisinde kısa aralıklarda belirli patlama noktaları oluyor ve o bölümlerde gerçekleştirdiği scream vokaller gerçekten çok acımasız-gaddar-zalim black metal gruplarına oldukça yakın ve etkili. Aslında böyle melankolik tarzda black metal son dönemlerde giderek azalıyor. Artık gruplar ya old school müzik etkili black metal yapıyorlar ya da damardan dediğimiz depressive black metal yapmayı tercih ediyorlar. Bu grup ikinci kategoriye daha yakın seviyede yerini almış gibi duruyor.

Biraz klişe bir tanımlama olacak ama parça isimleri verilmemesi artık sıkmaya başladı, I,II,III olarak yazılmış. Grubumuz Alman grupların ortalamasının üzerine çıkmış gözüküyor. Ama ben asla bir Katharsis seviyesine çıkabileceğini sanmıyorum. Şöyle bir şeyde var artık şu kuş sesleri, deniz, dalga, akustik gitar bunlardan bir vazgeçilse (en azından black metal içerisinde) çok daha yararlı olacaktır. Bir dinleyici ve kritik yazarı olarak her grupta şu tarzda şeyler duymaktan çok ama çok sıkıldım.

Albüm kapağına gelecek olursak bir bayanın sırtına "TRAUMA" boya ile yazılmış. Bana çok başarısız geldi fakat minimal bir düşünce olduğunu hissediyorum. Grubumuz atmospheric black metal tarzında zaman zaman düşük tempoda ama kısa aralıklarla da olsa tempoyu arttıran parçalarıyla bizlere bu albümü sunmuş bulunuyor. Bu albüm için ne bir baş yapıt ne de işe yaramaz diyebilirim. Kısaca "ehhhh" diyorum.

6.6/10

Yazar: Cenk A.
  • Currently 2.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Mevcut puan: 2.5/5 (Toplam 451 oy)


 
FUNERARIUM''Black Coronation''   SWAMP TEMPLE ''The Blood Of Their Gods''   IMHA TARIKAT ''Kara Ihlas''   SODOMIZER ''Grim Tales Of The Reaper''   ABATUAR/MORBID FUNERAL split   BARBATOS&HELLRIPPER split   DESTROYER 666 ''Call of the Wild''   DEMONIK ''Rise From Chaos''   CROC NOIR  ''Mort''   DARK PHANTOM 'Nation of Dogs''   BLOODBATH ''The Arrow of Satan Is Drawn''   BRUTALITY ''Antecedent Offerings''   VENOM ''Storm the Gates''   GOAT RIPPER ''Vicious Structures of the Crucified''   OPIATE ''Havok Anthems''   EXILE ''Unveiling Insanity''   CHAOSHORDE ''Hordes Rising''   SOULFLY ''Ritual''   UNDOER ''Survival Is A Myth''   PHRENELITH ''Ornamented Dead Eyes''   MASTER ''Vindictive Miscreant''  


 

FacebookTwitterRssSitemize Link VerinİletişimBaşa Dön
Contents - Czell Labs&Solutions