SATURNUS'tan Kötü Haberler ,Gitaristler Gruptan Ayrıldı | Saturnus - Guitarists Leave The Band (11/07/2019)İstanbul'da konser vereceği duyurulan ve oldukça fazla bilet satmış olan ünlü Danimarka'lı doom metal prenslerinde iç kargaşa yaşandı ve grubun iki gitaristi bu mini turne öncesi gruptan ayrıldığını duyurdu. Grup hem İstanbul hemde Kopenhag konserlerini iptal etmek zorunda kaldı. Duyurulan bilgiye göre 2020 yılının ortasına kadar gelecek olan konser tekliflerinide red edeceklerini ve yeni bir yapılanma içerisinde olacaklarını bildirdiler.

Grup yaptığı açıklamada ; Son albümümüzün üzerinden 8 yıl kadar geçti ve etrafta hızlıca kayıt alabilen bir grup olarakta bilinmiyoruz fakat Rune bu süreçte yeni albüm kayıtlarına başlama gibi bir niyet belirtisinde bulunmuyordu.Buda işleri zorlaştırmaya başladı. Maalesef üzülerek Rune ile devam etmeme kararı aldık. Öte yandan Martin'in gruptan ayrılacağı konusunda kendisi ile daha önce anlaşmaya varmıştık ve yıl sonundaki konserlerden sonra gruptan ayrılacaktı , biz buna kendimizi hazırlamıştık. Bu yüzden artık yeni grup elemanları aramaya başladık ve daha fazlası gelecek. Şeklinde bu durumu özetledi. 

English Below :

According to the official statement on the band's facebook page, Saturnus' guitarists Rune Stiassny and Martin Steene have both left the band, effectively canceling all upcoming shows - two this coming weekend in Copenhagen, and one in Istanbul next weekend. Danish doomsters are now forced to find new members.

Comments Saturnus: It's with a heavy heart that we have to cancel our upcoming shows. Two shows this coming weekend in Copenhagen, Istanbul next weekend, and last but not least our show at the Haunting Castle Festival in February.

"In Saturnus we are not known for our fast tempo of making records. We have a very defined role within the band in terms of who does what. It is no secret that Rune is the man when it comes to writing the songs and making the compositions for Saturnus. But now the gap is coming to 8 years between our latest album and the upcoming album and we are still far from finishing it.

"Therefore the decision has been taken, and Rune will no longer be part of Saturnus. Rune doesn't have the time to fulfill his agreement to the band that he was original hired for back in 2008.

"Furthermore Martin told us a couple of months ago that he would be leaving Saturnus at the end of the year, and this we were also prepared for. We wish Martin all the best in the future, and we thank him for his help and his very professional attitude on and off stage.

"So once again we have to find new members. More to come..."

Author: Cenk

 
» BLOOD INCANTATION Yeni Bir Video Yayınladı | BLOOD INCANTATION Published A New Video (16/11/2019)
» ABBATH Güney Amerika Turunu İptal Etti | ABBATH Cancels The South American Tour (16/11/2019)
» RAGE Yeni Videosunu Paylaştı 'True' | RAGE Premiered New Video 'True' (16/11/2019)
» MAYHEM 'Falsified And Hated' İsimli Videosunu Tanıttı | Mayhem Premiered A New Video (11/07/2019)
» DEFILED Yeni Albümden Bir Parça Yayınladı | Defiled - Shared New Song (11/07/2019)
» NOVEMBER'S DOOM Yeni Video Yayınladı |Novembers Doom 's New Video Launched (11/07/2019)
» SATURNUS'tan Kötü Haberler ,Gitaristler Gruptan Ayrıldı | Saturnus - Guitarists Leave The Band (11/07/2019)
» NILE Yeni Bir Lirik Video Yayınladı | Nile - Post A New Lyric Video (11/07/2019)
» MONOLITHE Yeni Şarkısı İçin Bir Klip Yayınladı | Monolithe - Release Animated Video For New Song (11/07/2019)
» GOD FORSAKEN Yeni Albüm Anlaşmasını Duyurdu | Gods Forsaken - Signed New Deal (11/07/2019)
» ULCARATE Yeni Albüm İçin Hazırlıklara Başladı | Ulcerate - Working On New Record (11/07/2019)
» WOLFBRIGADE 'The Wolfman' İsimli Şarkısının Klibini Yayınladı /Wolfbrigade - Release New Music Video (11/05/2019)
» AGNOSTIC FRONT Yeni Bir Klip Yayınladı 'I Remember' / AGNOSTIC FRONT Releases Music Video For 'I Remember' (11/05/2019)
» MERCYFUL FATE Bassçısı Timi Hansen Kanser İle Olan Savaşını Kaybetti / MERCYFUL FATE Bassist TIMI HANSEN Dies After Battle With Cancer (11/05/2019)
» EXTREMINAL TV - TÜRKÇE HABERLER BÖLÜM 4 (25/10/2019)
» PROFANATICA's New Album Streaming Online #metalnews (18/10/2019)
» BLOOD INCANTATION Release New Video And Single #metalnews (18/10/2019)
» HUMAN SERPENT To Release New EP In November #metalnews (18/10/2019)
» CANNABIS CORPSE Share 'Dawn Of Weed Possession' Video #metalnews (18/10/2019)
» FLESHCRAWL Share First Single & Music Video #metalnews (18/10/2019)


 

FacebookTwitterRssSitemize Link VerinİletişimBaşa Dön
Contents - Czell Labs&Solutions