ANTEDILUVIAN RÖPORTAJI (Mart 2005)


ANTEDILUVIAN

Merhabalar, öncelikle kadro sorusu ile başlamak istiyorum, geçmişte kadroda birçok değişmeler oldu (davul, vokal özellikle) ve son olarak bu kadro oturdu, o kadar değişmenin sebebi neydi? Anlaşmazlıklar mı yoksa müzikal sorunlar mı?
Enes : Merhaba.Aslında her ikisi de diyebiliriz.Son döneme kadar olan değişikliklerin hemen hemen hepsi müzikal yetersizliklerden dolayı ortaya çıktı.Tam grubu oturttuk derken Tolga'nın da özel sebeplerden ötürü ayrılması sonucunda,vokalleri kendi aramızda paylaşmak zorunda kaldık.

Tarzınız önceleri daha çok thrash-death gibiydi, son zamanlarda ise power, progressive ve melodic bir yapıya ulaştı, bu değişmeleri yeni giren gitaristiniz Özgün’den sonra çıktığınız konserlerde ve demonuzda fark ettim,tesadüf mü yoksa Özgün’le birlikte bir şeyler mi değişti?
Atınç :
Tarz konusunda Enes'le birlikte birtakım değişiklikler yapmayı planlıyorduk zaten.Amacımız şarkılarımızdaki müzik kalitesini arttırmak,daha heyecan verici şarkılar yapmaktı.Özgün'ün de aramıza katılmasıyla,bu süre daha da kısaldı tabi ki.Açıkçası başlarda Özgün'le çalışma isteğimizin asıl nedeni de buydu.
Özgün : Bu değişimde benim payıma düşen kısım;şarkıların yeniden düzenlendiği bir dönemde gruba katılmış olmam ve dinlediğim progressive alt yapılı gruplardır.Elimden geldiğince bende şarkılara yardımcı olmaya çalıştım.

Bir süre ortadan kayboldunuz, o arada grupta neler oldu?
Cevret : Aramıza Özgün katıldı ve şarkıları yeniden düzenlemeye başladık.Yeni şarkılar yaptık.Kendimizi hazır hissettiğimizde de demo için hazırlık yapmaya başladık.
Enes : Demo kayıdına gideceğimiz hafta Tolga gruptan ayrıldı,bu durum bizi biraz zorladı tabi.Kalan kısa sürede Atınç'la vokallerin paylaşımını yaptık.
Atınç : Hepimiz öğrenci olduğumuzdan,araya sınavların girmesi,davulcumuz Cevret'in de şehir dışında okuyor olması,sağlıklı çalışmalar yapmamızı engelledi.2-3 ay gerçekten çok zor geçti.Bulduğumuz her boş vakitte eve kapanıp şarkı yapmaya çalıştık.Demoyu kaydedip geldiğimizde ise herkeste aşırı bir rahatlama oldu.

“Antemortem” isimli demonuz geçtiğimiz günlerde çıktı, kayıttan bahseder misiniz?
Özgün : Şarkıların düzenlemelerini bitirdiğimizde kayıt için stüdyo arayışına girdik.İlk düşündüğümüz yer Ankara'ydı.Ancak maliyetin fazla olacağını düşünerek İstanbul'u tercih ettik.Şubat ayı içersinde Kadıköy Ekol Müzik'te demomuzu hucum kayıt olarak kaydettik.Mix aşamasında beklenmeyen birtakım sorunlarla karşılaştık.Kısa bir süre sonra demoyu yeniden mixlettik.Ancak yinede kayıt beklediğimiz ses kalitesinin altında oldu.

“Antemortem”in baştan sona bir konusu olduğunu duydum ve 2. demonuzda da bu konu devam edecekmiş, doğru mu duyduklarım yoksa asparagas mı? Doğru ise konudan bahseder misiniz?
Cevret :
Şarkı sözlerini baştan yazmaya karar verdiğimizde Atınç sözleri bir konsept içinde toplamayı önerdi. Buna göre işlenen konu grubun ismiyle bağlantılı olacak,her şarkıda konunun bir parçasına değinilecekti.
Enes : konu introdaki giriş kısmıyla başlıyor,daha sonra şarkıların sırasına göre İsyankarların çektikleri acılardan,diğer insanların olaylara bakışına kadar birçok perspektiften değerlendiriliyor.Tanrı'ya inanç ta sorgulanıyor.Sözleri arka arkaya okuyan biri neyi kastettiğimi anlayacaktır.Ayrıca burda dillendirmediğim gizli kalmasını istediğimiz başka bakış açıları da var.onlarda anlayanın kârı olsun:))..
Atınç : Yazın bir demo daha yapmayı planlıyoruz,ses kalitesine kesinlikle daha çok önem vereceğiz.Konuyu bir karaktere yoğunlaştırma fikri var,zaten son
şarkıda böyle bir eğilim göze çarpıyor.son olarak sözler ilk yazıldığında çok daha uzundu,müzikle birlikte yazılmadığından bazı yerlerde kırpma yapmak
zorunda kaldık.Umarım konu çok fazla dağılmamıştır ilk okuyan için. Bizim için biraz acı bir tecrübe oldu çünkü.

Demonun introsu “Antemortem”de Türkçe bir şeyler anlatmış Atınç :) Bu sanırım demonun konusu ile alakalı, konuyu siz mi yazdınız yoksa varolan bir şeydi ve üstünde mi oynadınız?
Enes : Konuyu biz yazdık ancak bilinen bazı tarihi olaylara da bağlı kalmaya çalıştık.

Bütün şarkılar İngilizceyken “Antemortem” neden Türkçe ?
Atınç : Intronun türkçe olmasının nedeni;sözlerin bir konu içersinde birbiriyle bağlantılı olduğunu anlaşılır bir biçimde ifade etmekti.

“Antemortem” ne anlama geliyor?
Atınç : Antemortem latince ''Ölümden Önce'' anlamına geliyor.

Demo çıktıktan sonra bir şeyler değiştiğine inanıyor musunuz? Arkadaşlarınızda olsun, diğer insanlarda olsun fark ettiğiniz bir şeyler var mı?
Enes :
Açıkçası daha kimse bizden imza falan istemedi:)))...
Özgün : Fikirlerine değer verdiğimiz insanlardan geleceğe dair güzel öneriler ve yorumlar alıyoruz.Şimdiye kadar çıktığımız bar konserleri dışında,dahil olmak istediğimiz büyük organizasyonların da bize getireceği tecrübeyle, bu değişim süreci;gruba istediğimiz yönde ivme kazandıracaktır.

Antediluvian sanırım frp ile alakalı bir şeydi, ne anlama geliyor?
Atınç : Aslında birden çok anlamı var.Vampire kitabında kendi hemcinslerini katledip,sonsuza dek lanetlenen bir kuşağın adı Antediluvian.Ancak bizim asıl üzerinde durduğumuz anlamı latince''Büyük selden önce''.Büyük sel;Nuh tufanı olarak tasvir edilir.Ayrıca Sümerlerin en büyük 6 şehrine verilen ortak isim olarak da geçiyor,bazı kitaplarda.Bizde sözleri yazarken hepsini göz önünde tutarak bir hikaye oluşturduk.

Konserlerinizden bahsedelim, üzülerek söylüyorum Bursa’da yapılan her konser gibi sizin konserleriniz de pek dolmuyor, bu konuda dolu olduğunuzu biliyorum, konuşmak ister misiniz?
Enes : Belli bir emek harcıyorsunuz,zamanınızdan-paranızdan kısıyorsunuz,stüdyoya verdiğiniz para yüzünden belki 2gün aç geziyorsunuz,iyi müzik yaptığınızı herkes söylüyor ama desteğe en çok ihtiyaç duyduğumuz anlarda, yani konserlerde yeri geliyor 30-40 kişiye çalıyorsunuz.İnsanlar 2sigara parası verip konsere gelmiyor.Aynı sıkıntıları hepimiz yaşıyoruz sende taktir edersin ki.Bizler bu işi amatörce yapıyoruz,konserlerden para falan aldığımız yok,yalnızca önümüzde eğlenen bir kalabalık görmek istiyoruz.Türkiye'de metal müziğin yeri ortada,en azından bu müziği sevenler bizlere destek olursa,hep birlikte bir şeyler başarabileceğimize inanıyoruz.

Peki şehir dışı konserlere nasıl bakıyorsunuz? Röportajı okuyacak olan organizatörlere diyeceğiniz bir şeyler var mı?
Cevret :
Tabiki her amatör grup gibi sıcak bakıyoruz.Davet olduğu takdirde elimizden geldiği kadarıyla bütün organizasyonlarda sahne almayı arzuluyoruz.

Antediluvian’ı hiç dinlemeyen birine röportajı okuduğunda tarzınızı anımsatacak bir (yada birkaç) grup söyleyebilir misiniz?
Atınç :
Grupta herkes farklı tarz müzik dinlediğinden dolayı, şarkılar da bunların bir sentezi olarak ortaya çıkıyor.Tam bir isim vermek yanlış olur.Her ne kadar dinlediğimiz gruplardan etkilensekte,özgün bir şeyler yapmaya çalışıyoruz.Yani sözün kısası,kendimizi bir gruba benzetemiyoruz,ama zamanla benzetenler tabiki olacaktır.

Fiks bir röportaj sorusu size o zaman :) Beste yaparken etkilendiğiniz gruplar vardır muhakkak, birkaç örnek verebilir misiniz?
Enes :
Death,Stratovarious,In Flames,Soilwork,Children of Bodom,Angra.Bizim şarkılar her ne kadar bu grupların şarkılarına benzemese de,besteler bunları
dinlerken ortaya çıkıyor.Garip bir çelişki:))).

Antediluvian şimdi ne planlar peşinde? Neler düşünüyorsunuz? Yeni Demo ne zaman, konserler vs…
Özgün : Muhtemelen yeni demoyu yazın yapacağız.Her açıdan üzerine daha fazla eğileceğimizin garantisini şimdiden verebilirim.Planlarımız;müzik kalitesini sürekli olarak arttırmak,geniş kitlelere hitap eden birtakım büyük organizasyonlarda sahne almak,Bursa'dan böyle bir grubun varlığını herkese duyurmak..

Soracaklarım bu kadar, son olarak söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?

İlgine çok teşekkür ediyoruz,herkesi konserlerimize bekliyoruz...

Antemortem'i satınalmak için Distro Yada yapımlar bölümümüze göz atın...
Grubun sitesi : www.antediluvian.8m.com


Yazar: Goremented

 
GOREBRINGER Röportajı  BURIAL INVOCATION Röportajı  KNELL Röportajı  PERSECUTORY Röportajı  BLACK OMEN - VIDEO Röportajı 


Sumgzeit - ''A Death of You''   Nunslaughter/Hatevömit Split   A Secret Revealed ''Sacrifices''   Human Deformation - ''Apocalypse Of Putrid Humanity''   Gorebringer - A Craving For Flesh   Misþyrming ''Algleymi''   Mgła ''Age of Excuse''   TIRAN ''Apocalyptic Tales''   ORGANECTOMY ''Existential Disconnect''   RAVAGER ''Thrashletics''   POSSESSED ''Revelations of Oblivion''   FORGOTTEN ''Of Past And Passion''   DEUS MORTEM ''Kosmocide''   ROCK HARD FESTIVAL 2019  KRİTİĞİ   HELEVORN ''Aamamata''   WINDSWEPT ''The Onlooker''   ATTIC ''Sanctimonious''   THE SCARS IN PNEUMA ''The Path of Seven Sorrows''   DEITY ''Evil Seed of Life''   WHISKEY RITUAL ''Black Metal Ultras''   DESERTED FEAR ''Drowned By Humanity''  


 

FacebookTwitterRssSitemize Link VerinİletişimBaşa Dön
Contents - Czell Labs&Solutions